FİRMAMIZ KOMMAN MAKİNA MEKATRONİK HAVA VE KARA TAŞITLARI A.Ş. ÜRETİMİNİ AŞAĞIDA  ANLATILDIĞI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR.

Otomatik Halı Yıkama Makinası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 • Makina üzerinde bulunan disk fırçaların helisel dişliye sahip, ağır hizmet, döküm gövdeye sahip redüktörler ile tahriklenmesi çok önemli bir ayrıntıdır.

Düz dişli alüminyum gövdeli redüktörler, disk fırçaları yeterli güçte çeviremediği gibi, arıza sıklığı çok fazla olmaktadır. Düz dişli redüktörler aynı zamanda makinanın yüksek sesle çalışmasına neden olurlar. 

 • Yine disk fırçaların redüktörlere direk bağlanarak çalıştırılması teknik açıdan kabul edilebilir bir uygulama değildir.

Disk fırçaların redüktör ile bağlantısı arasında mutlak suretle çift rulmanlı porya kullanılmalıdır.Poryalı bir sistemde makina sorunsuz bir şekilde uzun yıllar çalışır ve halı üzerine istenilen düzeyde baskı uygulanabilir.

Poryasız yanlış imalat şekliyle üretilen makinalarda; disk fırçalarda oluşan baskı  gücü direk t küçük redüktör rulmanlarına verildiği için mutlak suretle kısa zaman dilimleri içerisinde redüktör arızaları oluşması kaçınılmazdır.
 

İyileştirilmiş Endüstri 2.0 İmalat ;
 

 • Makina üzerinde özellikle hareketli fırça arabalarının yürüdüğü profiller gerekli taşıma kapasitesine sahip ebatlarda olmalıdır.( minimum 120x60x3 profil)

Makina üzerinde bulunan rulmanlar ve tüm parçalar mühendislik ve çizim esaslı dizayn edilmeli, kolay sökülebilir ve takılabilir olmalıdır.

Makina şasesi yüksek hassasiyetle imal edilmeli hiçbir şekilde gönye kaçıklığı olmamalıdır. Aksi ve kötü imalatlarda makinada kasılmalar meydana gelecek, kısa zaman dilimleri içerisinde telafisi imkansız kasılma kaynaklı muhtelif kronik arızalar oluşacaktır. 

 • Yine çok önemli hususlardan bir tanesi  makina üzerinde çalışan merdane ve tamburlar gibi döner aksamların balanslarının en doğru teknikler ile alınarak stabil ve balanssız çalışması sağlanmalıdır. (Döner aksamlara hükmedilememiş makina; makina olarak nitelendirilemez. ) Aksi durumlarda bant kayması, motorlara balans kaynaklı fazla, kontrolsüz, değişken ve dengesiz moment nedeniyle yine kronik ve telafi edilemez arızalar kaçınılmaz olacaktır.

Halı yıkama makinalarında fırçaların halıya optimum düzeyde baskı uygulayabilmesi için, fırça baskı yöntemlerinde;  dört yönlü stabil baskı yapabilen sistem tercihi oldukça önemli bir husustur. En hassas ve optimum baskıyı yapabilen uzun ömürlü sistem lineer vidalı mil sistemidir.

Makina üretmenin makinası olan, günümüzde en sağlam iş ekipmanı olarak kabul edilen tornalarda bu sistem kullanılmaktadır. 

 • İki yönlü ya da dört yönlü pinomatik sistemler aynı anda, aynı zaman diliminde ve aynı stabilitede hava debisi alamadığı için disk fırçalarda halı üzerine  gerekli olan optimum baskı  elde edilememektedir.  Hidrolik sistemler ise yağ kaçaklarının halı üzerinde oluşturacağı olumsuz tesirler nedeniyle zaten halı yıkama makinalarında kullanılamamaktadır. 
   

Durulama ve Hav Alma Sistemi ;

 • İşe yeni başlamak isteyen girişimciler bir halı yıkama makinasının sadece disk fırçalarına odaklanmakta ; fakat en az disk fırçalar kadar hatta daha fazla öneme sahip olan durulama ve tüy alma sistemini malesef gözden kaçırmaktadırlar. Makinanın arka ünitesinde bulunan bu sistem gerçekten çok önemlidir. İstenilen kalitede ve maksimum verimlilikte halı yıkayabilkmek  için çift yönlü rulo gelberi sistemi halı yıkama teknolojilerinde bugüne kadar bulunmuş en başarılı yöntemdir.  Halının canlı ve parlak bir görünüme sahip olabilmesi için; üzerindeki ölü tüy diye tabir edilen nesnelerin temizlenmesi gereklidir. Bu tüyle aynı zamanda alerji ve astım gibi hastalıklarında baş nedenleri arasındadır. Rulo Gelberi Sisteminde birbirine zıt yönlü dönen fırçalar, üzerlerine akan su ile birlikte çalışarak halı üzerinde bulunan hav, tüy, saç kılı gibi nesneleri sol ve sağ yönlü taramak suretiyle halı üzerinden atılmasını sağlarlar. Böylece yıkanmış halı gerçek bir temizlik kazanarak parlak ve canlı görünür.
   
 • Maliyetleri düşük tutmak veya gerekli teknik analizler yapılmadan üretilen sıyırıcı vakum gibi yöntemler  halı üzerinde hiçbir işe yaramamaktadır.  Bu şekilde yanlış imalat teknikleriyle üretilen makinalar ile kaliteli halı yıkamak mümkün değildir. 
   
 • Şasesinden gövdesine, tambur ve merdanesinden otomasyonuna tüm imalatlar Minumum Endüstri 2.0 standartlatlarında üretilmeli, gerekli malzeme ebatları ve kalınlıklarından kaçınılmamaktadır. Suda çalışan makina olması nedeniyle maliyetlerden ötürü krom tercih edilemiyor ise;  asgari galvaniz kaplamalı metaller kullanılmalı, açık kaynak kodlu yazılımlar tercih edilmeli, makinanın her parçası ve sistemi birbiriyle uyum ve ahenk içerisinde kasılmasız, sürtünmesiz ve balanssız çalışmalıdır. 
   
 • Türkiye ve dünyada sadece maliyet kaygısı ile alım yaparak telafi edilemez,  kronik sorunlu ; makina alımı yapan yüzlerce  mağdur tüketici bulunmaktadır. Yanlış makina tercihinden dolayı istenilen kalitede halı yıkamayı gerçekleştiremediği için para,zaman, emek ve moral kaybeden girişimci olmamanız dileklerimizle. İşlerinizde ve tercihlerinizde başarılı olmanızı gönülden tercih ederiz.